Зростає захворюваність на кашлюк: що потрібно знати хмельничанам

 • Майже всі випадки хвороби фіксують серед дітей. 
 • Лікарі розповіли, як вберегти себе.

В Україні з минулого року росте захворюваність на кашлюк. Зафіксували 52,5 випадків на 100 тисяч населення. За два місяці цього року захворювало 515 осіб. Близько 97% хворих – діти. 

Що таке кашлюк?

Це важке дитяче захворювання, яке має легкий механізм передачі збудника. Воно передається повітряно – крапельним шляхом, а також має: високий індекс сприйнятливості (70-90%), важкий  клінічний перебіг з тривалим спазматичним кашлем, проявами інтоксикації і ураженням дихальної, серцево-судинної, нервової систем. Реєструють навіть летальні випадки. Зокрема, серед невакцинованих дітей. 

У Хмельницькому за 2020 – 2023 роки зареєстрували один випадок кашлюку. В цьому році таких випадків було 18, з них восьмеро хворих госпіталізували в Хмельницьку інфекційну лікарню. Про це розповіла лікар-епідеміолог Хмельницького районного відділу ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Галина Гордєєва.  

Про цю хворобу ми вже розповідали на нашому сайті. Зокрема, і про один смертельний випадок, коли внаслідок кашлюку померла дитина. 

Наразі епідеміологи озвучують таку статистику серед захворілих:

 • 1 дорослий, 
 • віком до 1 року – 1 дитина, 
 • 1-4 роки – 4 дітей, 
 • 5-9 років – 1 дитина, 
 • 10-14 років – 10 дітей, 
 • 16 років – 1 дитина.

Що треба знати про кашлюк?

Захворювання викликається бактерією Bordetella pertussis, яка нестійка в навколишньому середовищі, гине при 560 С через 10-15хв, при кімнатній температурі в аерозолі зберігається до 24 годин, чутлива до дезінфектантів та антибактеріальних препаратів. Зараження кашлюком відбувається через повітря. 

Далі при потраплянні в дихальні шляхи бактерії розмножуються на слизовій оболонці носоглотки, гортані, трахеї, бронхів, чим викликають довготривалий спазматичний кашель.

Лікарі кажуть: тривалість проявів спазмалітичного кашлю становить від 2-х до 8 тижнів, що супроводжується загальною слабкістю, порушенням сну, приступами кашлю, особливо вночі. Для кашлюку характерна відсутність високої температури та виражених катаральних явищ.

Інкубаційний період від моменту зараження становить від 3 до 14 діб. Джерелом інфекції може бути хвора людина або хворий з стертою формою захворювання. Кашлюк небезпечний ускладненнями як пневмонія, виникнення судом, набряк мозку, гіпоксична енцефалопатія, зупинка дихання. Кашлюк у щеплених дітей перебігає  як правило в легкій  клінічній формі. 

Як вберегтися?

У випадку перших симптомів кашлюка звернутись до сімейного лікаря, обстежитись на кашлюк на 5-7 день кашлю або й раніше при підозрі на кашлюк, особливо якщо був контакт з хворим, отримати лікування згідно рекомендацій лікаря.

Рекомендують:

 • одягати дитину по погоді, щоб не допускати перегрівання чи переохолодження,
 • зволожувати повітря в приміщенні, де перебуває хворий.
 • в організованих колективах не допускати до відвідування дітей з симптомами тривалого кашлю, направляти їх на обстеження до сімейних лікарів.

 Надійний спосіб захиститися від кашлюку – вакцинація, яка проводиться дітям згідно календаря щеплень з 2-х місячного віку. Це 4 щеплення, три з них виконуються у віці до 1 року з інтервалом в 2 місяці і четверте щеплення – через 1 рік після останнього в 18 місяців.

Важливо дотримуватись чітких інтервалів між щепленнями, що впливає на стан отриманого імунітету. Щеплення проти кашлюка проводяться дітям тільки до 6 років.

Епідеміологи наголошують: дуже важливо захистити маленьких дітей, особливо до 2 років, так як вони набагато важче переносять захворювання на кашлюк. Щеплені можуть хворіти, але в значно легшій формі.