Як правильно доглядати за очима

Пам'ятаєте це неприємне відчуття в очах, яке іноді виникає в кінці робочого дня?

Загалом, такого не повинно бути, але… У середньому ми проводимо онлайн 7 годин на день. І всі ці 7 годин ми дивимося на екран смартфона, планшета або ноутбука. Якщо перерахувати на рік, цифра стає ще більш налякливою – більше 100 днів на рік. І це 100 днів безперервного перебування перед екраном. Уявіть, що відбувається з нашими очима? А якщо додати сюди пил, частинки якого пошкоджують оболонку ока, і косметику, яку ми не завжди повністю змиваємо? Стає зрозуміло, чому ми відчуваємо поколювання, сухість і втому очей. Але неприємні відчуття – це ще не найгірше, гірше – якщо почнуть розвиватися запальні захворювання вік.

Що робити, щоб цього не сталося? Відповідь проста – дотримуватися гігієни вік. Адже ми дотримуємося гігієни зубів, щоб уникнути появи карієсу та інших проблем з зубами. А чим гірше наші очі? Чому доглядати за очима? У структурі вік є мейбомієві залози. Вони виробляють жири, які виконують важливі функції:

 • Уповільнюють випаровування вологи з поверхні слизової оболонки ока.
 • Під час сну герметично з'єднують віки між собою, не даваючи слизовій висохнути.
 • Створюють оптичну поверхню для нормального сприйняття зображення.
 • Запобігають забрудненню слізної рідини.

Правила гігієни зору

При відсутності гігієни вік залози забиваються, забруднюються. Порушується виробництво ліпідів. Це призводить до швидкого випаровування вологи з слизової оболонки очей та її висихання. Виникають такі симптоми, як сухість, покрасніння, відчуття піску в очах. Сльозна плівка менше захищає від забруднень. Концентрація солей в її складі збільшується, що сприяє розвитку блефаритів — запальних захворювань вік.

Очищення вік від шкідливих факторів навколишнього середовища, інфекційних агентів — це профілактика синдрому сухого ока та блефаритів. Доглядати за очима потрібно, щоб тривалий час зберегти їх здоров'я, функції та працездатність.

Погано змита косметика викликає дискомфорт та запалення, як наслідок — зниження працездатності. Очищувальний засіб може потрапити в очі, викликати біль, роздратування та світлочутливість. Продукт, який висушує шкіру вік призводить до покрасніння, відчуття піску в очах та також може знизити працездатність.

Частинки пилу, піднімані вітром на вулиці, можуть пошкоджувати оболонку очей. Це робить їх вразливими до інфекційних захворювань.

Через важкий синдром сухого ока працівників можуть відправити у лікарню, щоб відновитися, і водночас знизити цифрове навантаження на очі. Скорочення роботи з гаджетами не тільки знижує навантаження на зір, але й збільшує мигання, сльозна рідина утворюється в достатній кількості, зникає дискомфорт, біль та сухість очей.

Масаж вік допоможе видалити зупинений секрет мейбомієвих залоз. Регулярний масаж нормалізує виробництво ліпідів залозами і, як наслідок, зволожує слизову.

Як правильно доглядати за очима, гігієна зору

Необхідно ретельно видаляти з очей забруднення та мікрочастинки. Мова не тільки про косметику, а й про пил. Він потрапляє на наші очі з повітря, з постільного білизни, з одягу, який надягають через голову, або за допомогою вітру. Саме тому очищувати очі потрібно не лише жінкам від косметики, а й чоловікам від пилу.

Шкіра вік та навколо очей більш чутлива, ніж шкіра обличчя. Важливо, щоб засіб не містив роздратовуючих речовин, не щипав і не висушував очі.

Для видалення забруднень з вік можна використовувати аптечні засоби. Наприклад, гель для очищення. Він не містить агресивних поверхнево-активних речовин і підходить для догляду навіть за чутливою шкірою.

Як гігієна органів зору можна робити теплий компрес з серветкою. Під дією тепла активізуються мейбомієві залози, зупинений секрет розріджується і виводиться з очей. Сльозна плівка знову утворюється в необхідній кількості, тому зникають роздратування, сухість та покрасніння.

Для компреса вам знадобиться стерильна серветка та склянка з водою 50-60 °C. Рекомендується використовувати одну серветку для одного оча.

Вимийте руки з милом. Не розпаковуючи саше з серветкою, опустіть її в склянку з водою на декілька хвилин. Вийміть серветку з саше та прикладіть її як компрес на віки на 5-7 хвилин. Протріть очі серветкою. Переваги серветки:

Вона стерильна і не містить спирту. А отже, при правильному використанні ризик занесення інфекції та появи роздратування мінімальний. Її рекомендується використовувати після операцій на очах і віках, коли не можна вмиватися водою. Її можна застосовувати у дітей.

Для масажу вік можна використовувати аптечний засіб гель. Для цього на чистий палець нанесіть краплю гелю. Масажними рухами нанесіть гель на віки до повного всмоктування. Рухи по верхньому віку повинні бути від носа до зовнішнього кутка ока. Рухи по нижньому віку — від зовнішнього кутка ока до носа. Процедура займає не більше 1-2 хвилин. Рекомендується робити масаж 1-2 рази на день. У склад гелю входить гіалуронова кислота. Вона має зволожуючий ефект. Сік алое вера в складі гелю відновлює пошкоджені клітини шкіри вік.

Таким чином, вся процедура гігієни вік займає не більше 10 хвилин.

Основні правила гігієни зору

Дотримуйтеся простих правил, щоб зберегти здоров'я очей:

 1. Раз на рік відвідуйте офтальмолога для профілактики.
 2. Не торкайтеся очей брудними руками.
 3. Ретельно змивайте макіяж перед сном і не лягайте спати з косметикою на очах.
 4. Використовуйте лише якісну косметику.
 5. Відмовтеся від косметики, на склад якої у вас алергія.
 6. Очищуйте віки від пилу.
 7. Робіть теплі компреси.
 8. Робіть масаж вік.
 9. Надягайте контактні лінзи чистими руками за допомогою спеціальної палички-присоски.
 10. Під час ГРВІ надавайте перевагу окулярам, а не контактним лінзам.
 11. Уникайте травм і потрапляння побутової хімії в очі.
 12. Дотримуйтесь правил роботи з цифровою технікою.

Тепер ви знаєте все про гігієну очей. Ви можете забезпечити собі комфортну роботу і бути спокійними за свій зір.

Існують протипоказання, можливі побічні ефекти. Перед застосуванням проконсультуйтеся з фахівцем.