В одній із лікарень Хмельниччини виявили укриття, яке має неналежні умови для перебування під час повітряної тривоги
Команда представництва Уповноваженого ВРУ з прав людини в Хмельницькій області відвідала комунальне некомерційне підприємство «Кам’янець-Подільська міська лікарня».
Під час візиту було зосереджено увагу на проведенні моніторингу дотримання прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, покинутих батьками, відібраних від батьків, які перебувають у педіатричному та акушерському відділеннях закладу.
Встановили, що впродовж 2023–2024 років у лікарні в педіатричному відділенні знаходилися 3 дітей вразливої категорії, строк перебування яких не перевищував встановлений клінічними протоколами лікування термін 30 днів.
Задля попередження довготривалого перебування зазначених категорій дітей у медичному закладі у разі, якщо вони вже не потребують лікування, та з метою дотримання права дітей на виховання в сім’ї, на достатній і належний життєвий рівень, адміністрація лікарні взаємодіє з органами влади та місцевого самоврядування, з відповідними службами у справах дітей місцевих територіальних громад області.
На день візиту у закладі на стаціонарному лікуванні дітей вразливих категорій не перебувало. Водночас у педіатричному відділенні на день відвідування знаходились 20 дітей, а в акушерському — 6 породіль з новонародженим немовлятами.
Діти мають належні умови, розміщуються у 1–4-місних палатах з урахуванням віку, статі та доступності. Діти забезпечені базовими потребами, зокрема: чистою постільною білизною та змінним одягом. Старші діти забезпечені триразовим харчуванням, малюки у разі потреби — дитячим харчуванням.
Варто зазначити, що вагітні жінки та породіллі мають змогу звернутися до психолога лікарні за отриманням кваліфікованої психологічної допомоги, підтримки та консультації.
У закладі працює «Вікно життя» — анонімний пункт передачі дітей, які стали небажаними під час чи після вагітності. Протягом 2023, 2024 років випадків залишення дітей у даному пункті у закладі не зафіксовано.
Також у КНП «Кам’янець-Подільська міська лікарня» батькам новонароджених дітей забезпечено реалізацію їх права на отримання від держави одноразової допомоги у вигляді «Пакунка малюка» (бебі бокса).
«Водночас під час моніторингового візиту були виявлені певні порушення. Зокрема, адміністрація лікарні дотримується вимог та рекомендацій щодо організації безпечної роботи в умовах введення в Україні воєнного стану — у закладі наявне підвальне приміщення, яке використовується як найпростіше укриття. Однак, укриття не відповідає встановленим вимогам та для забезпечення належних умов для перебування під час сигналу «Повітря тривога» потребує ремонту та облаштування», — повідомляє Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини в Хмельницькій області.
У лікарні відсутня відповідна матеріально-технічна база для організації освітнього процесу дітей вразливої категорії у разі їх тривалого перебування.
Також моніторингова група з’ясувала, що наявні у лікарні інформаційні стенди не містять необхідної інформації про права пацієнтів, номери телефонів гарячих ліній організацій та посадових осіб, до яких можуть звернутися пацієнти (у тому числі діти) за допомогою у разі порушення їхніх прав працівниками медичного закладу. Крім того, на розміщених у закладі стендах відсутня інформація щодо отримання безоплатної правничої допомоги, консультації незалежного психолога та юриста, контакти центрів, які надають послуги цілодобового проживання у випадку потрапляння в складні життєві обставини та вчинення домашнього насильства.
За результатами моніторингового візиту готується звіт із відповідними рекомендаціями, який буде скеровано для виконання та вжиття заходів реагування.
Моніторинговий візит здійснено в межах проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.
Варто зазначити, що ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у разі порушення ваших прав чи прав Вашої дитини на охорону здоров’я та належну медичну допомогу:
- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
- на гарячу лінію: 0-800-501-720;
- за тел. 044-299-74-08.