На Хмельниччині б’ють на сполох через кашлюк
Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб разом із Центром громадського здоров’я та міжнародними партнерами долучається до всеукраїнської кампанії Міністерства охорони здоров’я України з проведення додаткових заходів з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правцю серед груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки, та яким необхідно їх надолужити.
В Україні за 5 місяців 2024 року зареєстровано 3805 випадків кашлюку — це у 31 раз більше, ніж за аналогічний період минулого року. За 2022 рік — 5 місяців 2024 року зареєстровано чотири випадки дифтерії, тоді як у 2020–2021 рр. не було зафіксовано жодного. З початку повномасштабного вторгнення зареєстровано 22 випадки правцю.
«У Хмельницькій області за 6 місяців 2024 року зареєстровано 194 випадки кашлюку, а за аналогічний період 2023 року — лише 2 випадки. Дифтерії та правцю, на щастя, протягом 2023 та 2024 років у нас не зафіксовано. Нагадуємо, що вакцинація — єдиний спосіб уберегтися від цих небезпечних інфекційних хвороб для дітей і дорослих. Ефективність щеплення проти дифтерії та правцю становить 95–100 %», — зазначає Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб.
Попри це, станом на 1 серпня 2024 року на Хмельниччині зареєстровано близько 700 дітей, старших 1 року, взагалі не щеплених проти кашлюку, дифтерії та правцю. Також нілічується 1759 дітей і 51889 дорослих, які не отримали ревакцинації відповідно до віку.
З огляду на вищесказане, Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб активно долучається до кампанії з надолуження щеплень проти дифтерії, правцю та кашлюку, як для дітей, так і для дорослих, та працює спільно з органами влади на місцях, щоб забезпечити постійний доступ громадян до вакцинації.
Ці вакцини надаються безоплатно та постачаються в Україну безперебійно за сприяння національних та міжнародних партнерів МОЗ.
«Нині Хмельницька область забезпечена достатньою кількістю вакцин. Станом на 1 серпня 2024 року ми маємо: АДП — 2520 доз, АДП-М — 34650 доз, АКДП — 34200 доз. Усі вакцини — якісні та безпечні. Вони транспортуються та зберігаються з суворим дотриманням вимог «холодового ланцюга», — зазначають у центрі.
Чим небезпечні кашлюк, дифтерія та правець?
Кашлюк характеризується важкими нападами кашлю, які можуть тривати кілька тижнів або навіть місяців. Поширюється повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні інфікованої людини. Найнебезпечніший кашлюк — для немовлят, у яких він може викликати тимчасову зупинку дихання (апное). Загалом у новонароджених і немовлят хвороба має високий ризик ускладнень та смерті. Імунізація дітей вакциною АКДП — обовʼязкова!
Дифтерія вражає, переважно, слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та шкіру, утворюючи характерні плівки, які можуть викликати серйозні ускладнення. Бактерія потрапляє в організм людини через дихальні шляхи, де починає виділяти токсин, який потрапляє у кров і вражає різні органи, найчастіше — серце, нервову систему та нирки. Близько 20 % невакцинованих хворих помирають.
Правець вражає нервову систему і призводить до сильних болючих м’язових спазмів (судом). Інфікуватися правцем можна при потраплянні збудника через рани, порізи, опіки, укуси тварин, травмування гострими предметами, уламками деревини. Смертність від правцю може сягати 80 %.
Кашлюк не лікується кобилячим молоком та замовляннями: про небезпеку захворювання розповіла лікарка з Шепетівки
Джерело: denzadnem.com.ua