Медики назвали захворювання, що підвищує ризик раку товстої кишки

Зменшити частоту колоректального раку можна за допомогою проведення профілактичного скринінгу.

Вчені з Медичного центру Сорока в Ізраїлі з'ясували, що пацієнти із запальними захворюваннями кишечника мають більше шансів захворіти на рак товстої та прямої кишки. 

Виразковий коліт та хвороба Крона відносяться до запальних захворювань кишечника, симптоми яких включають біль у животі, здуття та діарею. Попередні дослідження показали, що частота колоректального раку (злоякісної пухлини товстої та прямої кишки), пов'язаного з виразковим колітом, коливається від 5% після 10 років хвороби до 40% після 25 років. Методи скринінгу, включаючи біопсію та ендоскопію високої роздільної здатності, можуть значно знизити ризик колоректального раку.

У новому дослідженні використовували дані ізраїльських пацієнтів, зібрані з 2000 по 2021 рік. Аналіз підтвердив, що у людей з виразковим колітом і хворобою Крона захворюваність на колоректальний рак вище, ніж у населення в цілому.

Рівень захворюваності на колоректальний рак у пацієнтів з виразковим колітом у цьому дослідженні становив 2,1%. Раніше в іншому аналізі, проведеному в Канаді, цей показник досяг 3,7%. В інших дослідженнях повідомлялося про зниження частоти колоректального раку у пацієнтів із запальними захворюваннями кишечника, можливо, через більше поширення скринінгу.

Автори також виявили, що запальні захворювання кишечника пов'язані з підвищеною поширеністю метаболічного синдрому, який включає діабет 2 типу, ожиріння, гіпертонію та інші розлади. Пацієнти з виразковим колітом і цукровим діабетом були більш схильні до розвитку колоректального раку, але у людей із хворобою Крона цього зв'язку не спостерігалося.

Вчені також виявили фактори, що підвищують ризик розвитку колоректального раку при запальних захворюваннях кишечника: первинний склерозуючий холангіт, прийом глюкокортикоїдних стероїдів, наявність цукрового діабету при виразковому коліті (але не при хворобі Крона).

Ці результати мають практичне значення для скринінгу та лікування пацієнтів із запальними захворюваннями кишечника.