Чому скорочують Хмельницький обласний ліцей? Версія влади та позиція батьків і вчителів

  • З наступного року в ліцеї скоротять кількість класів. 

  • Батьки учнів вважають, що заклад планують закрити. 

  • Конфлікти виникають і через розміщення в одному закладі військового ліцею ДПСУ.

Днями керівництво й батьківський комітет Хмельницького обласного ліцею Хмельницької обласної ради заявили про проблеми в закладі. Справа в тім, що в установі скорочують кількість класів. Приводом до цього став лист від обласної ради, у якому сказано, що з наступного року почнуть діяти обмеження щодо набору учнів на 2024 – 2025 навчальний роки. Замість п’яти 10 та 11 класів, буде лише по два. Це, на думку керівництва Хмельницького ліцею, може призвести до наступного: 

  • /li>

Членкиня ініціативної групи, яка відстоює право на майбутнє закладу, Юлія Черешня розповіла: заяву на звільнення вже написав і сам директор ліцею. 

– Вони звільняють викладачів, залишають лише два 10 і два 11 класи. Відтак вся суть ліцею втрачається, бо є профілі навчальні, і викладачі цих профілів дуже сильні. І ці профілі дають дуже сильну підготовку. Скорочуючи цей ліцей фактично Хмельницька обласна рада, а наступний рік закриваючи, тому що вони сказали батькам, які ходили на прийом, немає бюджету. Хоча на 2024 рік бюджет на освіту по Хмельницькій області 186 мільйонів. Відтак говорячи, що у них є 186 мільйонів, вони кажуть, що немає грошей на фінансування найкращого ліцею в області, – зазначила Юлія. 

Батьки хвилюються за майбутнє дітей 

Батьки занепокоєні цією ситуацією, адже вважають, що скорочення кількості класів може призвести до ліквідації закладу через брак учнів. Це питання приходили обговорити з керівництвом області, однак із понад трьох десятків присутніх, на бесіду запросили лише трьох. Не пустили й журналістів. Як склалася ситуація – розповідали тут 

Вже після бесіди голова профспілкового комітету ліцею розповіла, що обласна рада аргументує своє рішення нестачею коштів. 

Заклад дає хорошу освіту 

Одна із випускниць ліцею Ірина розповіла журналістці: заклад дає потужну базу знань. Сама вона закінчила хіміко-біологічний профіль. Каже: чимало її однокласників стали успішними лікарями й стоматологами завдяки отриманій освіті в ліцеї. Вони свого часу навчалися за посиленою програмою, використовуючи навчальні матеріали інститутів. З її слів наразі відомо, що чимало викладачів, які навчали й саму Ірину, вже є у списках на звільнення, відтак і виникає думка про те, що заклад незабаром можуть закрити взагалі. 

– Моя куратор, її вже подали в списки на звільнення, мого біолога, дуже талановиту людину, теж подали на звільнення. Хіміка, який навчав моїх однокласників, які зараз є дуже хорошими лікарями в Вінниці, Хмельницькому, стоматологи також є. База знань тут дуже хороша. Як то кажуть, “підіймати з пилинку бурю ніхто не буде”. Якщо така ситуація зараз, то, звичайно, щось буде (закриття ліцею, – прим.автора). 

Згідно із даними, які наводить сам Хмельницький обласний ліцей, учні й випускники показують відмінні результати під час здачі ЗНО та Національного мультипредметного тесту. Це наразі 45 ліцеїстів, які отримали по максимальні 200 балів за тестування. Разом з тим учні закладу постійно стають переможцями конкурсів на міжнародному рівні, а ще призерами олімпіад. Одне з останніх досягнень – це ІІ місце у всеукраїнській олімпіаді з біології, яке виборов одинадцятикласник. Вихованці ліцею отримують і стипендії Президента України – наразі це 8 осіб. 

Позиція обласної ради 

Після розголосу даної проблеми на сайті Хмельницької обласної ради опублікували роз’яснення щодо ситуації, яка склалася у ліцеї. Стверджують: заклад ліквідовувати не будуть. 

– Щодо висновку постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я, соціальної політики, освіти, науки, культури, релігії, молоді та спорту від 25 березня 2024 року, яким було рекомендовано навчальному закладу, за умови набору, з 01 травня 2024 року здійснити зарахування учнів на 2024-2025 навчальний рік у два 9-х та два 10-х класи із визначенням квоти 30 відсотків, що проживають у Хмельницькій міській територіальній громаді та 70 відсотків для учнів, які проживають за її межами. Тому, враховуючи наведене, стурбованість батьків, чиї діти вже навчаються у ліцеї, є необґрунтованою, оскільки, згідно з діючим порядком, їхні діти можуть продовжувати навчання у наступних класах. Зазначена рекомендація постійної комісії про можливе квотування НЕ СТОСУЄТЬСЯ учнів, які вже навчаються у ліцеї. – йдеться у повідомленні. 

Журналістка vsim.ua звернулася за детальною інформацією до Хмельницької обласної ради. Перший заступник голови ХОР Володимир Гончарук запевнив: мови про закриття ліцею немає. Обласна рада отримала лист від Хмельницької міської територіальної громади із проханням скоротити набір учнів до ліцею із міської ОТГ. Однак облрада вирішила просто зменшити кількість класів. Поміж іншого – утримувати ліцей в такому вигляді, як він є, кажуть, немає коштів. Бо ж цьогоріч обласний бюджет, через вилучення військового ПДФО, втратив понад 600 тисяч гривень. 

– Рішення комісії було не одразу, ми маємо лист з Хмельницької територіальної громади про не набір в ліцей дітецй з територіальної громади. Це викликано різними факторами, зокрема й тим, що в місті відбувається реформа, бо ж створюється три ліцеї, які є фактично конкурентами обласного ліцею. Також є проблематика по кількості дітей: частина виїхала, демографічна ситуація. Довгий час комісія розглядала, врешті прийняли рішення не обмежувати, але обмежити кількість груп. Аргументація була різна, в тому числі недостатнє фінансування, – розповів Володимир Гончарук. 

Мають проблеми і з “сусідами”

Та справа не лише у фінансуванні. Із 2022-го в закладі функціонує дві освітні установи: тоді до них із Сум переїхав військовий ліцей Державної прикордонної служби України. Два роки вони співіснували разом, однак, як стверджує керівництво закладу, релокована освітня установа все більше “захоплює” Хмельницький ліцей. 

– За два роки співіснування стали явними плани «рейдерського захоплення» території нашого ліцею. У 2023 році шляхом тиску було передано в оренду ще один поверх пансіону та частину підвального приміщення. У 2024 році ситуація повторилася: Військовий ліцей знову почав вимагати передати йому ще частину приміщення, – йдеться у заяві, опублікованій на сайті Хмельницького обласного ліцею.

Представниця ініціативної групи Юлія Черешня розповіла: військовому ліцею виділили спочатку один поверх, потім декілька аудиторій. Та з часом їхні потреби почали лише зростати. Таким чином, віддаючи приміщення на потреби кадетів, хмельницький освітній заклад просто немає де розміщувати своїх ліцеїстів, – каже жінка. 

– Дуже багато є шкіл та приміщень, в які ліцей можна перевести взагалі по області та й Україні, щоб розділити два заклади. Та вони прийняли рішення знищити Хмельницький обласний ліцей, щоб розмістився той (військовий ліцей ДПСУ, – прим.автора), – розповіла Юлія. 

Як пояснюють в військовому ліцеї 

Журналістка vsim.ua зв’язалася із керівництвом військового ліцею. Директор Валерій Хіміч стверджує, що ніякого “рейдерського захоплення”, про яке йдеться у матеріалі ліцею, не відбувається. Всі ці роки обидві освітні установи співіснують без проблем. Щодо нових приміщень, які просить кадетський корпус, Валерій Хіміч зазначив: станом на сьогоднішній день жодних додаткових приміщень їм не надали. 

– Станом на сьогодні жодних документів у нас немає: нам нічого не збільшують, нікого не скорочують в них. Я спілкуюся постійно з заступниками директора того навчального закладу. Жодних, поки що, нарікань не було. В нас був договір оренди, в 2022-му був підписаний договір на 5 років. В минулому році також дали одне приміщення і підвальне укриття терміном на один рік. Я звернувся з листом до керівника обласного ліцею стосовно того, щоб надали інформацію і отримав відповідь, що відповідно до чинного законодавства, вони згодом нададуть відповідь чи зможуть вони продовжити оренду чи ні, – розповів Валерій Хіміч. 

На подію відреагував освітній омбудсмен 

Під відповідним постом у соцмережах про проблеми у ліцеї з’явився коментар освітнього омбудсмена України Сергія Горбачова. Він порадив звернутися до його відомства надіславши документи з описом проблематики. Раніше ініціативна група вже відправляла відповідні звернення міністру освіти та науки України, а також голові комітету Верховної Ради з питань освіти. 

Люди й надалі планують відстоювати майбутнє закладу. 14 травня на Хмельницькому Майдані Незалежності проведуть мітинг. Ми продовжимо слідкувати за розвитком подій.