Рішення про добудову ХАЕС має ухвалювати Україна, але Євросоюз це не фінансуватиме – Матернова

Джерело: ukrinform.ua

Рішення про будівництво нових атомних генерувальних потужностей в Україні має ухвалювати виключно її влада, Євросоюз не висловлював жодної офіційної позиції з цього питання.

Про це повідомила посол ЄС в Україні Катаріна Матернова агентству Інтерфакс-Україна, передає Укрінформ.

“ЄС не висловив офіційної позиції ні за, ні проти будівництва нових блоків Хмельницької АЕС. Я чітко сказала це у своєму інтерв’ю “Європейській правді” ще в грудні. (…) Будувати чи ні додаткові ядерні потужності в Україні – це рішення української влади”, – зазначила Матернова.

Вона додала, що загалом серед держав ЄС немає чіткого консенсусу щодо розвитку нових ядерних генерувальних потужностей.

За словами Матернової, Україна не може розраховувати на фінансування атомного будівництва з боку ЄС і його фінансових установ.

“Нині ЄС не фінансує будівництво атомних електростанцій. Це стосується і АЕС в Україні. І це теж стосується фінансування європейськими фінансовими установами”, – наголосила посол.

Як повідомляв Укрінформ, Премʼєр-міністр Денис Шмигаль під час години запитань до уряду заявив, що розвиток атомної генерації є частиною енергетичної стратегії України, а продовження будівництва блоків на Хмельницькій АЕС є важливим елементом енергетичної стійкості країни.

Він нагадав, що 9 атомних блоків, які наразі працюють на українських АЕС, вже перебувають в експлуатації понад 30 років, тому Україні потрібно будувати нові блоки.

Прем’єр наголосив, що треба будувати нові блоки, і будівництво на Хмельницькій станції 3-го і 4-го блоків є одним з важливих елементів енергетичної стійкості України, щоб у людей було світло.

За його словами, відповідно, проєктна документація, частина робіт там уже була зроблена. Шмигаль зазначив, що ці блоки будуть використовувати виключно американську технологію компанії Westinghouse, про що вже є відповідні домовленості.

Зі свого блоку народна депутатка від «Голосу» Інна Совсун заявила, що в комітеті з енергетики отримали повідомлення від делегації Єврокомісії та Посольства США в Україні, які стурбовані тим, що в публічному просторі з’являється інформація, що вони нібито офіційно підтримують добудову ХАЕС. 

За словами депутатки, насправді жодної підтримки з боку партнерів немає, «і вони хотіли б в майбутньому уникнути таких маніпуляцій».

Згодом Совсун та ще три десятки депутатів зареєстрували у ВР проєкт постанови про відставку міністра енергетики Германа Галущенка. 

Нині на Хмельницькій АЕС працюють два енергоблоки номінальною потужністю 1000 МВт кожен.

Енергоблок №3 ХАЕС почали будувати у вересні 1985 року, №4 – у червні 1986-го. Обидва блоки запроєктовані на потужність 1000 МВт, з реакторною установкою ВВЕР-1000/В-320. Попри будівельну готовність 3-го блоку на 75% та 4-го – на 28% у 1990 році через мораторій на будівництво нових АЕС проєкт призупинили.

Президент Енергоатома Петро Котін і президент та головний виконавчий директор Westinghouse Electric Company Патрік Фрагман 17 грудня 2023 року підписали угоду про закупівлю обладнання для енергоблоку №5 Хмельницької АЕС, що будуватиметься за технологією Westinghouse АР1000.