На вагу золота. «Треба допомогти родині реалізувати своє бажання мати таку-то кількість дітей. Це максимум, що можна зробити»
Минулої весни Олена стала мамою вдруге. Ксенія — незаплановане дитя, як, власне, і місце народження — Львів, де зараз мешкає родина. Олена з Маріуполя.
— Якщо чесно, у мене й думки не було тоді про другу дитину. Складна ситуація в країні, у родині, немає житла. Почуваєшся, я не можу сказати, що неповноцінною, але дуже не вистачало всього того звичного, що мала. Починаєш з нічого, — каже вона. — Але, зрештою, у мене не було жодного сумніву, чи народжувати. Зараз відчуваю материнство як таку особливу місію. Донечка відкриває оченята — і світ навколо змінюється. І я змінююсь. У такі часи дитина — це диво.
Народжуваність в Україні спадає. Звичайно, це почалося не вчора, але війна додала викликів. За оцінкою Інституту демографії та соціальних досліджень, якщо все залишити, як є, то населення країни може скоротитися до 25 млн у 2050 році. Питання, що робити, турбує, зокрема, політиків. З новою силою. А останні місяці видалися плідними на пропозиції.
Діти катаються на каруселі в Бородянці
Наприклад, Міністерство соціальної політики запропонувало до обговорення проєкт Стратегії демографічного розвитку до 2040 року. Раптом випірнув законопроєкт про податок на бездітність. Але через шквал критики його авторові довелося відкликати своє дітище.
— Не здивуюся, якщо ми знову почуємо щось про заборону абортів, — каже соціологиня Олена Стрельник.
Володимир Зеленський нещодавно теж висловився щодо народжуваності. У його рецепті наголос на безпеці — потрібні укриття в садочках, школах і ППО.
З березня в парламенті очікує розгляду черговий законопроєкт, яким пропонують підвищити виплати при народженні дитини з нинішніх 40 тис. грн до 350 тис. грн. А громадські організації, які опікуються правами дітей, нагадують, що гроші самі по собі не розв’яжуть проблеми, натомість різке й суттєве збільшення виплат створить небажані ризики.
Які саме й чому, що відбувається із сім’єю під час війни, який досвід має Україна й інші держави світу в спробах упоратися з демографічною кризою — розмовляємо із соціологами, з демографами, правозахисниками та, звісно, з батьками.
Джерело: lb.ua