На місці інституту була садиба священника: історія заснування ХКТЕІ
Створення навчального закладу розпочалося у 1922 році.
Тоді в Кам’янці почав функціонувати кооперативний технікум.
В середині XX століття його передислокували у Хмельницький.
Хмельницький кооперативний торговельно-економічний інститут розташований у центрі міста – по вулиці Кам’янецькій, 3. Та не завжди він був тут: ХКТЕІ спочатку діяв у Кам’янці-Подільському. Він пройшов шлях від кооперативного технікуму до комбінату й кооперативної школи. Розповідаємо історію створення закладу.
Кооперативна освіта на Поділлі
Кооперативна освіта на Поділлі розпочалася у 1922 році разом зі створенням Кам’янець-Подільського кооперативного технікуму. Там готували фахівців для системи губернської спілки, яка на той час об’єднувала споживкооперацію Хмельницької, Вінницької та Одеської областей. Вже за рік відбувся перший випуск.
У 1929 році заклад реорганізували у комбінат кооперативної освіти, який об’єднував технікум та училище. Безпосередньо у технікумі навчали майбутніх плановиків-економістів, інструкторів, бухгалтерів-економістів, а в училищі – рахівників та продавців. Навчання тривало 3 роки та 6 місяців.
У 1935 заклад став курсовим комбінатом, де навчалися рахівники, бухгалтери та продавці. Через Велику Вітчизняну війну навчальний процес призупинився. В 1945-му при облспоживспілці відкрили Кам’янець-Подільський учбово-курсовий комбінат з підготовки фахівців масових кооперативних професій. Вже за рік його перепрофілювали у кооперативну школу. Протягом 11 років тут підготували й випустили 3,5 тисячі фахівців різних професій. У 1957 році заклад знову зазнав змін: на базі школи було відкрито кооперативний технікум. У тому ж році організували перший набір учнів на денне відділення на базі середньої школи на 160 осіб – це були товарознавці. Також набирали майбутніх бухгалтерів на базі неповної середньої школи.
Через швидкі темпи розвитку споживчої кооперації виникла потреба у збільшенні кількості фахівців, відповідно, і їхньої підготовки. Тоді Хмельницька облспоживспілка прийняла рішення про будівництво технікуму в Хмельницькому.
На місці сучасного інституту раніше знаходилася садиба священника, неподалік – церква Різдва Пресвятої Богородиці. Там, де зараз розташований фізкультурно-оздоровчий комплекс, була будівля синагоги. У 1959 році навчальний заклад з Кам’янця-Подільського передислокували в обласний центр і перейменували на Хмельницький кооперативний технікум.
На початку 90-х років XX століття почалася активна розбудова інфраструктури освітнього закладу: будівництво сучасного фізкультурно-оздоровчого комплексу, студентських гуртожитків та кафе.
У 2005 році Хмельницький кооперативний технікум реорганізували у Хмельницький торговельно-економічний коледж, а у 2008 році на базі коледжу створили Хмельницький кооперативний торговельно-економічний інститут (ХКТЕІ).
Сучасний ХКТЕІ
Наразі у Хмельницькому кооперативному торговельно-економічному інституті діє два факультети: управління, маркетингу і права та підприємництва, фінансів і готельно-ресторанного бізнесу. Діє 5 кафедр:
- соціально-гуманітарної підготовки;
- фінансів, обліку та аудиту;
- маркетингу та менеджменту;
- підприємництва, торгівлі, логістики та готельно-ресторанної справи;
- права та публічного адміністрування.
Інститут здійснює підготовку фахівців-магістрів, спеціалістів, бакалаврів за напрямами: облік і аудит, фінанси й кредит, маркетинг, менеджмент за фаховим спрямуванням «Менеджмент торговельного, ресторанного та готельного бізнесу»; готельно-ресторанна справа; товарознавство і торговельне підприємництво, правознавство, обслуговування комп’ютерних систем і мереж. Також у структурі інституту функціонує коледж, де здійснюється підготовка за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» за напрямами: фінанси і кредит; бухгалтерський облік, товарознавство та комерційна діяльність зі спеціалізацією товарознавство в митній справі, ресторанне обслуговування, маркетингова діяльність, організація виробництва зі спеціалізацією виробництво товарів та послуг в закладах торговельного, ресторанного та готельного бізнесу, правознавство, обслуговування комп’ютерних систем і мереж.
Заклад має власну бібліотеку, фізкультурно-оздоровчий комплекс, студентський гуртожиток, Центр професійно-кар’єрної орієнтації та бенчмаркінгу. Діє психологічна служба. У березні 2023-го відкрили музей Захисників України.