На Хмельниччині громади вчаться управляти відходами

Напевно найкращий шлях управління відходами — це не створювати їх. В Україні за рік утворюється до 10 млн тон відходів на рік, з них переробляться біля 6 %.

На запит громад команда Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Хмельницькій області провела інформаційну сесію на тему «Інструменти впровадження роздільного збору відходів у громаді». Про це повідомив керівник офісу Дмитро Василенко.

«Основна мета заходу — ознайомити учасників з інструментами роздільного збору відходів у громадах, а також з кращими практиками, як це роблять інші громади в Україні та закордоном. Торік вступив в дію ЗУ «Про управління відходами», який встановлює нові правила в сфері управління відходами. Місцевому самоврядуванню тепер необхідно вчитися організовувати цей процес і привчати людей до роздільного збору відходів», — зазначив він.

Спікером інформаційної сесії виступив Артур Кокаревич, радник з децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Хмельницькій області. Він розповів, як взаємодіють між собою нормативно-правові документи та плани управління відходами на різному рівні. А також зазначив, що плани управління відходами існують на кожному з рівнів: державному, обласному та місцевому.

Песик з Хмельниччини став обличчям єдиного в Україні центру поводження зі сміттям

Артур Кокаревич ознайомив учасників з інструментами роздільного збору відходів, пояснив основні принципи інформаційної роботи з населенням.

«Кожна громада може обрати свій шлях для організації роздільного збору сміття. Інструментів для досягнення цілі багато, вони можуть взаємодоповнювати один одного», — зазначив спікер.

Серед інших були озвучені такі інструменти: мобільні пункти приймання відходів, сортування сміття у громадських місцях, створення центрів управління відходами, популяризація та пільги для закладів гостинності, організація роздільного збору відходів у школах, в комунальному секторі, компостування тощо. В результаті впровадження цих інструментів очікується, що сортування сміття набуде популярності серед населення, зменшиться обсяг відходів, що потраплятимуть на полігон, збільшиться відсоток використання відходів, буде отриманий певний економічний ефект.

Важливою складовою управління побутовими відходами є інформаційно-роз’яснювальна робота. Артур Кокаревич нагадав про найбільш популярні методи інформпросвіти: організація екскурсій на сміттєзвалища, сортувальні станції, інформаційні центри (на кшталт Гуффі у Хмельницькій громаді), лекції, тренінги та фільми, а також толоки та прибирання.

На Хмельниччині громади вчаться управляти відходами

Також учасників ознайомили з кращими практиками запровадження роздільного збирання відходів у Боратинській, Хмельницькій та Дунаєвецькій громадах, а також досвідом муніципалітетів Іспанії, Бельгії та Словенії.

Довідково

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян, та розширює можливості громад.

За повідомленням Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Хмельницькій області