Куди скаржитися на шахраїв в Інтернеті

У разі інтернет-шахрайства подавати заяву слід до поліції. Також варто звернутися із заявою до банку, в якому обслуговуєтесь, чи у службу підтримки платіжної системи, через яку перераховували кошти. Саме так рекомендує поліція Хмельницької області.

Куди і як подати заяву?

На сайті Департаменту по боротьбі з кіберзлочинністю НПУ України можна оформити електронну заяву про випадок правопорушення. В онлайн-формі необхідно залишити контактні дані, а також детально описати, як ви постраждали від дій шахрая. Графу «Зміст Звернення» дуже важливо заповнити відповідно вимог Закону України «Про звернення громадян».

«Також заяву про шахрайство ви можете написати у будь-якому найближчому до вас відділку поліції, або ж надіслати своє звернення на офіційну електронну адресу правоохоронного органу, зазначену на його сайті. Звертаємо вашу увагу, що сторінки правоохоронних органів у соціальних мережах не є офіційним каналом для повідомлення про правопорушення. Звертайтеся за номером 102 або ж оберіть один із перерахованих вище способів подачі заяви», — зазначає поліція Хмельницької області.

Якщо гроші були перераховані шахраєві через платіжну онлайн систему, то варто звернутися в службу підтримки цієї платіжної системи. Є ймовірність, що після цього гаманець афериста заблокують. У деяких випадках можна буде навіть дізнатися дані паспорта власника рахунку. Це дасть можливість звернутися з позовом до суду.

Як захистити себе від шахраїв?

Щоб не стати жертвою шахрайства у мережі, потрібно бути дуже уважними і стежити за тим, щоб ваших особистих даних не було у відкритому доступі. Крім того, варто:

  • періодично змінювати ПІН-код банківської картки. Пам’ятайте, що, розраховуючись карткою в будь-якому закладі, ваш ПІН-код може фіксувати камера спостереження. Тому, розраховуючись карткою, прикривайте термінал вільною рукою;
  • користуватись банківською карткою з чіпом, оскільки такі картки мають додатковий захист від шахрайства і практично не піддаються шахрайським операціям;
  • перевіряти продавця, промоніторивши його в інтернет-мережі. Часто шахраї навіть не змінюють номери, а «працюють» під одним і тим же весь час. Тому в Інтернеті про них може бути багато відповідних відгуків;
  • завжди ігнорувати дзвінки і SMS з проханням кудись передзвонити або оплатити відправку вашого виграшу;
  • проводити платежі в Інтернеті тільки через авторитетні сайти. Не ризикуйте оплачувати рахунки на незнайомих ресурсах, тим більше, якщо комісія підозріло низька. Це можуть бути сайти-підробки, які є частиною схеми шахрайства по банківській карті;
  • приймаючи оновлення на смартфон, ніколи не вводьте дані своєї карти. якщо програма запитує таку інформацію, відразу блокуйте її.