Чим відомі Бугаїхи на Хмельниччині
На Чемеровеччині південіше села Голенищево Хмельницької області знаходяться два круглясті, дещо подовженої форми, дуже мальовничі горби, що є частиною Товтрового пасма, які єдині з ним за часом і способом творення — це екологічно збалансований природний комплекс, ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Велика і Мала Бугаїхи».
Розміщені «Бугаїхи» на південний захід від основного Товтрового пасма, на лівому березі річки Збруч і замикають собою Каньйоноподібну в цьому місці продолину ріки. Таке їх положення обумовлює вплив на мікроклімат прилеглої території.
«З геологічного боку «Велика і Мала Бугаїхи», подібно до всього Товтрового пасма, являють собою залишки бар’єрного рифу неогенового періоду. Цінність їх комплексів у своєрідності геологічної будови, лісо-трав’яної рослинності, ландшафту та розташування. Особливу цінність складають лісові угруповання нижньої частини східного схилу-дубово-грабові ліси, у травостої яких переважають скополія карніолійська, цибуля ведмежа (обидві занесені до Червоної книги України). Серед інших рослин трапляються підсніжник білосніжний, ряст порожнистий, конвалія травнева, лілія лісова», — розповідає Національний природний парк «Подільські Товтри».
На даній території заборонено спорудження будь-яких промислових підприємств, не зв’язаних безпосередньо із задоволенням потреб населення, відпочиваючих. Товтри «Велика і Мала Бугаїхи», мають наукове, природоохоронне, кліматорегулююче, естетичне та оздоровче значення.
Загальнодержавний ландшафтний заказник «Велика і Мала Бугаїхи» є природоохоронною територією, що належить до національного надбання українського народу.
Джерело: denzadnem.com.ua