Скандал навколо лікарні у Хмельницькому: медиків звинувачують у зриві сесії райради
Сесія Хмельницької районної ради вчора, 23 грудня, завершилася, так і по факту не відбувшись, під крики “Ганьба” ще до розгляду основних питань. Причина – акція протесту, яку влаштували під час засідання працівники Хмельницької районної лікарні та представники громад Хмельницького району, занепокоєні рішенням обласної ради про передачу їхнього закладу на баланс Хмельницького обласного серцево-судинного центру.
Депутати Хмельницької районної ради, яких на початку засідання зібралося 38 із 64, декілька разів оголошували перерву, намагаючись заспокоїти протестувальників, однак це не допомогло. А згодом, в результаті браку кворуму, оскільки депутати поступово залишали залу засідань та не поверталися, засідання так і не змогло продовжитися.
Основною причиною зриву сесії стали суперечки навколо питання передачі майнового комплексу Хмельницької центральної районної лікарні у власність Хмельницького обласного серцево-судинного центру.
Медики та жителі громад, які прийшли на засідання, висловили категоричну незгоду з цим рішенням, побоюючись, що це зможе призвести до масового скорочення працівників, які обслуговують чотири громади: Лісовогринівецьку, Чорноострівську, Гвардійську та Розсошанську.
У нас травматологія, де оперують та опікуються військовими, у нас чудове пологове відділення, у нас терапія, де також лікуються військові, і багато хворих є, людей похилого віку, яких не хочуть приймати у “вищих” закладах, – прокоментувала медична працівниця лікарні Людмила Іванюк.
Ба більше – у медичному закладі вже готовий фінансовий план на 2025 рік.
Підписано 14 пакетів з Національною службою здоров’я України, лікарі всі забезпечені роботою, ніхто не відправлений за свій рахунок, ні в кого не було затримок по заробітній платі, тому я вважаю, що лікарня в цей непростий час має залишатися на балансі районної ради, – каже директор КНП “Хмельницька ЦРЛ” Олександр Польовий.
Також він додав, що за 2024 рік у Хмельницькій ЦРЛ прийняли понад 130 тисяч пацієнтів, провели 4 тисячі госпіталізацій, півтори тисячі операцій. На постійній основі лікують військовослужбовців, зокрема надали меддопомогу 300 захисникам.
Це питання не вивчене. Куди діватися людям? Майно передати – це все: гінекологічне обладнання, стоматологічне, куди? Персоналу куди діватися? Це по-перше. По-друге: сам серцево-судинний центр не має достатньо коштів, щоб організувати заклад. Він має 7 мільйонів – це на два місяці зарплати. А що далі? Місце, гарне приміщення, зроблені ремонти – чому б собі не забрати? Саме легше відібрати, – прокоментував журналістці vsim.ua Леонід Коцюба – директор КНП Центру ПМСД Хмельницького району.
Андрій Кланца, який своїм листом, як директор КНП “Хмельницького обласного серцево-судинного центру”, ініціював питання про передачу лікарні у власність очолюваного ним медичного закладу, за що проголосували 11 грудня на сесії Хмельницької обласної ради депутати, запевнив: усі побоювання – марні, а об’єднання, навпаки, покращить ситуацію у декількох робочих напрямках:
Ідея така, що для покращення надання медичної допомоги жителям району в тому числі, для збереження кадрового потенціалу районної лікарні в цих складних умовах реформи, війни ми підсилюємо районну лікарню обласним бюджетом, забезпечуємо їй фінансування і покриваємо видатки на утримання комплексу, це і комунальні послуги, і інвестиційні проєкти, і таким чином зберігаємо за цим місцем надання послуги, саме де знаходиться районна лікарня, медичного статусу.
Офіційну позицію щодо планів реорганізації закладу Андрій Кланца опублікував на своїй сторінці у соцмережах.
Однак зреагували на них люди по-різному:
Тобто ви, як феодал, вирішили самі долю лікарні, пацієнтів, лікарів? А що не так з лікарнею? Пацієнтів там вистачає. Шалених збитків вона не приносить, є основною лікарнею для майже 70000 пацієнтів району. І тут зʼявилися ви! І вирішили, що для пацієнтів та лікарів краще! Жодного громадського слухання, жодної зустрічі з мешканцями району, жодного представленого проекту, який винесено на загал!
Все зрозуміло. Ви вирішили безкоштовно прибрати до рук хорошу будівлю в центрі міста, потім там зробите приватний центр, прикриваючись військовими. В обласної ради достатньо порожніх приміщень, щоб розмістити там кардіоцентр.
В районці обслуговують більше 70000 пацієнтів району. Лікарня повноцінно функціонує. Отримує належне фінансування. Але ж Вам плювати на це. Вам треба саме ця лікарня в місті!!!
В мікрорайоні Ракове стоїть занедбане приміщення військового шпиталю, чому не “спасти”? По селах позакривали медпункти, а тепер добрались до лікарні.
Моя думка щодо об’єдннання лікувальних закладі однозначна. Тільки ЗА! Чому? 1 – сучасна медицина високотехнологічна. Для роботи потрібно дороговартісне обладнання. Таким всіх не забезпечити та й потреби в цьому немає. 2 – У нас надзвичайна демографічна криза. За рік-два кількість пацієнтів скоротиться. І тоді банкрутство. А ті сьогоднішні 70 тис. ,якщо дуже придивитись, то викликають сумніви. 3 – потрібно швидко перебудовуватись під потреби населення в наданні мед. допомоги. А це від травм до епідемій. А такі можливості є тільки у великих багатопрофільних лікарнях. Бо це і кадри, і обладнання та і медикаменти в резерві… І економічна доцільність. Лікарні розраховуються у багатих країнах на 30ї і більше тис людей.
Багатопрофільна лікарня – це КНП «Хмельницька ЦРЛ», а не серцево-судинний центр… Можливо, було б краще однопрофільному закладу приєднатися, наприклад, до обласної лікарні (багатопрофільної), а не приєднати до себе багатопрофільну, і зробити з неї однопрофільну? Для свого рівня районна лікарня працює навіть дуже добре, вона все для цього має, і дороговартісне обладнання теж… В цьому році, в листопаді місяці пройшла успішно акредитацію… Давайте всі районні лікарні області приєднаємо до «бажаючих», можливо і там кількість людей викличе сумніви (з Ваших слів)… І всі будемо стояти в кілометрових чергах до спеціалістів, на місяці наперед! Це показує ефективність?
В дискусії під дописом взяли участь і депутати – районного та обласного рівня.
Дуже прикро, що все вирішили без району, пост з’явився ще до першої нашої комісії. При всій повазі до Андрія Івановича, до його надзвичайно важливої справи, мушу визнати, що інформацію подано не коректно, не зовсім вірно. “Спасати” прибуткову лікарню не потрібно, “спасати” весь колектив, коли скорочення штату буде при об’єднанні обов’язково, значення “єдиний майновий комплекс”- це не юрособа, і т.д. Окрім того, є багато інших варіантів великих приміщень, про які говорили на комісії, де можна зробити ідеальні навіть цілі кардіо-реабілітаційні центри, не змінюючи ЦРЛ, не закриваючи пологове. Я і моя сім’я, мої сусіди – ми всі користуємося послугами ЦРЛ, а щодо керівництва громад, мені дивна їх позиція, при тому, що лише деякі приймали деяку участь у співфінансуванні цієї лікарні, а деякі не виділили НІ копійки. Я голосуватиму проти, звісно, мій голос нічого не рішить, але по совісті моїй буде так, – написала депутатка районної ради Оксана Данілова.
Я голосувала «за». Знаючи Андрія Івановича, безсумнівну стверджую – відбудує, удосконалить, зробить як найкраще для людей і для області. Занадто відповідальний і далекоглядний керівник! Ми, депутати ОР, голосували про передачу в обл. комунальну власність. Хмельницький район не може отримувати лікарню. На комуналку та медикаменти щорічно кошти виділяє лише Розсошанська та Чорноомтрівська ТГ. В цему році є звернення на 2,6 міл. до нашої громади. Проблема є з пологовим відділенням, можуть не отримати пакет від НСЗУ через 1/3 пологів від норми НСЗУ. Може я щось не знаю, підкажіть? 4 ТГ підтримали своїм рішенням передати лікарню на баланс Розслшанськоі ТГ, а інші 3 ТГ будуть спів фінансувати. Питання виникло не через рішення ОР, а через вимоги НСЗУ. Готова до спілкування, – написала депутатка обласної ради Світлана Лукомська.
Та отримала низку коментарів у відповідь:
Пані Світлано, лікарня жива-здорова і розвивається. Надає послуги, підписано 14 угод з НСЗУ, на підході 15-та. Заборгованостей немає. Добре, що виділяються кошти територіальними громадами, а ті громади, що не надають ці кошти належним чином може переглянуть свою політику. Просто треба над цим попрацювати. Маю надію, що голосували в обласній раді не розібравшись. Як це може передаватись такий комплекс на безоплатній основі відповідно до «прохання районної ради» 12.12, а районна рада буде розглядати це питання 23.12? Це як називається? Недолугість? Безвідповідальність? Вас всіх в оману ввели? Це недопустимо. Ви ж знаєте, що центри позакривали, бо коштів в облраді нема, а тут лікарню будуть «утримувати». Дайте людям спокійно працювати. Чи ви думаєте сільські люди потрібні будуть в міській лікарні? Хто їх там чекає? Сходіть в хірургічне і травматологічне відділення. Подивіться, хто там лежить і в якому стані ці хлопці. Треба бути милосердними в такі важкі часи, а не колотити людьми. Якщо допомогти не можете, то як мінімум не заважайте. Як на мене, нехай все залишається як є, – написала голова Хмельницької обласної ГО Подільський центр «Гендерна Рада» Тетяна Баєва.
Були й інші коментарі обласній депутатці у відповідь:
Світлана Лукомська, навіщо ви брешете? Лікарня не є збитковою. 4 ТГ чи їх голови? Ви людей запитали? 2 га землі в центрі міста очі муляють? А для військових ви можете зробити прекрасний кардіоцентр в Чорному Острові, тим більше там така територія, парк, саме те для реабілітації військових, тим більше установа там збиткова.
Світлана Лукомська, Шановна депутат ОР!!! Так, Ви напевно в дечому не усвідомлені, або в Вас не вірна інформація. Звідки такі дані по кількості пологів Хмельницької ЦРЛ? (1/3)? Враховуючи, що в країні війна – зменшення кількості пологів – закономірність! Чи для Вас війни не існує? Вимоги НСЗУ не тільки для районної лікарні, а і для всіх пологових закладів областей, які в свою чергу також не в змозі їх виконати. То що, по Вашому, більшість пологових закладів має бути закрито чи закриють?звісно НІ!!!? НСЗУ може не підписати пологовий пакет, АЛЕ!!! не закрити акушерське відділення, так як в своєму складі лікарня має ще гінекологічне відділення, яке приносить не малі кошти для розвитку лікарні та надає кваліфіковану допомогу населенню. Навіщо поширювати чутки що лікарня не в змозі себе утримувати і їй потрібна Ваша допомога? Можливо депутати районної ради чи працівники лікарні звернулися в ОР про допомогу??? А можливо все-таки допомога потрібна не КНП “Хмельницька ЦРЛ”?
Світлана Лукомська, я теж за діалог і спільний пошук рішень які потребують термінового вирішення. Якнайкращого рішення для людей. Всі ці історії з зашкварами забирають багато часу і сил, які можна було б направити на добрі справи. Спостерігаю, що все більше недовіри до влади і на це є причини. Навіть при януковичу були які не які громадські обговорення, пошук компромісів – зараз повний ігнор думки людей. І це погано. Особливо в часи таких важких випробувань.
Ще одна сторона у цій історії – Розсошанська тергромада, яка також претендує на опіку над медичним закладом.
Питання передачі центральної районної лікарні зніміть з порядку денного взагалі, хай депутати допрацюють, хай вони зорієнтуються, хай визначаться, і тоді повторно… Ви всі ці роки не працювали, не збиралися, і я думаю, проблем не буде. В разі, якщо ви не вирішите це питання, трибуна буде заблокована і сесія не буде працювати, це моя вам вимога і це ультиматум від громади, – сказав з трибуни сесії голова Розсошанської ТГ Василь Дячок.
Також у коментарі журналістам він додав:
Всі одностайно довірили й прийняли рішення, затвердили ці рішення на своїх сесіях, для того, щоб передати цю лікарню на баланс Розсоші. Це вимагає законодавство. Коли ми проводили об’єднання, законодавець чітко вказав: центральні районні лікарні мають перейти у громаду. В яку? Ви можете вирішити.
Однак питання про передачу Хмельницької центральної районної лікарні на баланс Розсошанської ОТГ депутати районної ради не підтримали.
Я за жителів району, я сама жителька Чорноострівської громади, і скажу, що я – за колектив. Питання мали винести, і мали проголосувати, але, на жаль, як завжди, спрацювала маніпуляція людьми. Люди, не розуміючи стан справ, не розуміючи взагалі, що діється, звичайно популярними словами “ганьба” сьогодні намагалися, чесно, згантбити, напевно, що самі себе. Люди не зрозуміли, що ми на їх боці, на стороні людей, – прокоментувала вже у сесійній залі депутатка райради Оксана Данілова.
Намірено зірвана сесія. Дуже прикро, тому що в нас був сьогодні кворум і ми могли приймати рішення. Але дуже нагальне питання і дуже важливе питання сьогодні – це Хмельницької районної лікарні. Моя позиція завжди була і є там, де люди. Я завжди буду за людей, тому що Хмельницька районна лікарня – це той заклад комунальної власності, який дає сам собі сьогодні раду, він функціонує гарно, він надає послуги гарно, він заробляє кошти, – прокоментувала депутатка районної ради Валентина Рогатюк.
Мені трохи шкода, що не відбулася сесія, адже в нас є ряд важливих питань, які ми мали затвердити, тим паче, кількість депутатів сьогодні була присутня така, що можна було це зробити. Ми будемо надалі спілкуватися з представниками Хмельницької центральної районної лікарні, будемо спілкуватися з мешканцями територіальних громад, які там лікуються, щоб вони нас почули, – прокоментував голова Хмельницької районної ради Богдан Цимбалюк.
До слова, у соцмережах звернули увагу на те, що Хмельницька районна рада за весь 2024 рік зібралася лише раз. Підтвердження цьому – на сторінці Хмельницької райради, де вказано, що 12, перша і остання, цьогорічна сесія відбулася 28 лютого 2024 року. Попередня, 11-та – була 27 квітня 2023 року. Тож часу на те, аби проголосувати “ряд важливих питань”, про які говорить голова районної ради, у депутатів було достатньо.
Детальніше про те, як проходила сесія Хмельницької районної ради, що не відбулася, – у сюжетах каналу Перший Подільський
та 33 каналу
Джерело: podillyanews.com